www.tumidajscy.fora.pl Forum Index
 Strona glówna  •  FAQ  •  Search  •  Memberlist  •  Usergroups  •  Galleries  •  Register  •   Profile  •  Log in to check your private messages  •  Log in 
Tu gdzie przebywał w dzieciństwie Czesław Tumidajski 
Post new topic   Reply to topic    www.tumidajscy.fora.pl Forum Index -> Historie z życia osób ...
View previous topic :: View next topic  
Author
Message
Tumidajski
Joined: 25 Jan 2009
Posts: 15
Read: 0 topics

Location: Sosnowiec

PostPosted: Tue 13:03, 03 Feb 2009  

[link widoczny dla zalogowanych] Osoby na fotce: Siostra Pelagia Grześkowiak i Czesław Tumidajski.
Jest to kontynuacja opowieści o sosnowiczaninie Czesławie Tumidajskim.
Jako hołd złożony Siostrom Elżbietankom,postanowiłem podzielić sie moimi wspomnieniami z pobytu w Sierocińcu w latach 1942-1950.
A było to tak:
Rok przed naszym przybyciem Sierociniec,decyzją władz niemieckich miał być zlikwidowany.W tym okresie przebywało w nim ponad 100 dziewcząt i chłopców,sierot i półsierot polskich.Dla uratowania nas przed być może fizyczną likwidacją Siostry wyraziły zgodę na ciężką pracę w pralni wojskowej.Od tego dnia wychowankowie i opiekunki przystąpili do pracy,która wykonywana była w grupach wiekowych.Siostry decydując sie na ten krok przyczyniły się do odsunięcia na pewien czas grożby likwidacji Sierocińca.
Praca w grupach stała się okazją do równoczesnego przerabiania programu szkolnego,opracowanego przez s.Zofię.Jak bardzo był on skuteczny,okazało się po zakończeniu wojny,gdy większość z nas otrzymała promocję do III klasy szkoły podstawowej.Podsumowując okres okupacji,można stwierdzić,że dzięki mądrości i poświęceniu Sióstr w Ostrowie Wlkp. uratowanych zostało przed zniemczeniem,lub jeszcze czymś gorszym ;ponad 150 sierot polskich,bo tyle przewinęło się przez dom w okresie okupacji.
Podkreślić muszę jeszcze i taki szczegół,że równocześnie ze zmuszeniem Siostr i dzieci do pracy w pralni wojskowej władze niemieckie zabrały jeden budynek i utworzyły w nim luksusowy Dom Dziecka,prowadzony przez personel niemiecki.Przez cały okres istnienia tego domu,mimo stosowania przeróznych pokus,nikt z nas nie przeszedł na ich stronę.Duży wpływ na naszą postawę miał wpojony nam przez Siostry patriotyzm,widoczny w każdym zachowaniu naszych wychowawczyń>Praca i nauka przeplatana była cichym śpiewem piuosenek patriotycznych.
Po wojnie w sierocińcu nastąpiły duże zmiany.Siostry i dzieci nie musiały pracować w pralni.Zmieniła sie też władza nad Sierocińcem,a wraz znią nazwa domu na łagodniej brzmiącą - "Dom Dziecka". Po począdkowej wolnosci władze przesiąknięte duchem stalinowskim upatrzyły sobie w Siostrach zakonnych wroga,z którym należało walczyć.W okresie nasilonej stalinowskiej nagonki kierownictwo nad zakładem przejęła s.Pelagia Grześkowiak.Była to osoba o niezwykle silnej osobowosci.Nadzwyczajne uzdolnienia organizacyjne,poparte żarliwą modlitwą do matki Bożej,dopomagały Siostrze Dyrektor przebudować dom pochodzący z pierwszej połowyXIXw w okazały,śliczny budynek.Dzieci w wielu pracowniach zdobywały praktyczne umiejętności,tak potrzebne im w życiu codziennym, nie mówiąc już o przystosowaniu do samodzielnego życia w przyszłosci.Zawsze uśmiechnięta s. Pelagia w codziennym działaniu musiała być dla wychowanków matką i ojcem w jednym,a zarazem znajacym się na wszystkim "budowlańcem".W najgorszym okresie dla budownictwa mieszkaniowego zdobywała mieszkania dla wychowankow powracajacych z wojska lub tych ,którzy ukończyli 18 lat i musieli się usamodzielnić.Nie mogę nie wspomnieć o s.Elżbiecie Menes,która opiekowała sie grupą młodzieży licealnej.Z grona jej podopiecznych wyszło wielu zacnych ludzi i naukowców.
Kończąc ten opis fragmentu życia mojego , a konkretnie dzieciństwa,pragnę podziękować z całego serca wszystkim siostrom ,które przez te wszystkie lata sie mna opiekowały,oraz oddać należny hołd jednej z najlepszych i najpogodniejszych Sióstr Elżbietanek;zmarłej już Siostrze Pelagii!
Wychowanek Czesław Tumidajski.


The post has been approved 0 times
Back to top
View user's profile
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    www.tumidajscy.fora.pl Forum Index -> Historie z życia osób ... All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1
   
 
Opcje 
Zezwolenia Opcje
Who is Online You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Who is Online
 
Jumpbox
Who is Online
Jump to:  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Theme FrayCan created by spleen & Download
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin